ЛЕГАЛЬНИЙ БУРШТИН. НА ЖИТОМИРЩИНІ ПРИВАТНА КОМПАНІЯ ВПЕРШЕ ЗАКОННО ВИДОБУВАТИМЕ «СОНЯЧНИЙ КАМІНЬ»

Віктор Коц

Україна – одна із лідерів за покладами бурштину у світі. Однак при цьому 95 % його видобутку перебувають у тіні. За найскромнішими підрахунками щороку «чорні старателі» вимивають з наших надр «сонячного каменю» на понад 30 млн. доларів. Держава ж з цього не отримує ні копійки. Численні спроби завести бурштиновий бізнес у законне русло майже завжди зазнавали фіаско. Міцна бюрократична стіна з прокурорів, суддів інших високопосадовців та криміналітету ставала на шляху у приватника, який хотів отримати ліцензію на видобуток. Однак, на Житомирщині нещодавно стався прецедент. Компанія з іноземними інвестиціями «Райт Солюшн» таки розпочинає законний видобуток бурштину на двох місцевих родовищах. Цьому звісно передували трирічні судові баталії, що завершилися аж у Верховному суді і майже детективні історії з спецопераціями НАБУ та викриттям корумпованих нардепів. Про те, як воно бути піонером у легальному бурштиновому бізнесі в Україні нам розповів директор ТОВ «Райт Солюшн» Віктор Коц.

 – Компанія РС фактично один з флагманів серед приватних компаній цивілізованого видобутку бурштину в Україні. Розкажіть про створення компанії, як ви прийшли на цей ринок?

– Наша Компанія заснована у 2015 році в місті Овруч Житомирської області. Зараз офіс знаходиться в Олевську. На сьогодні Right Solution володіє трьома спеціальними дозволами на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку родовищ бурштину в північних районах Житомирської області на території понад 5,5 тисяч гектарів. Однак фактично, ми працюватимемо на значно меншій території – 25-30 га. У нас на Житомирщині цивілізованого видобутку «сонячного каменю» досі взагалі не було. Весь він носив нелегальний стихійний характер. Цьому треба було покласти край! Ми вирішили працювати легально, адже це і робочі місця, і надходження у бюджет і, зрештою – нові екологічні стандарти.

Сьогодні в нас діє Олевське ОТГ. Якщо весь місцевий бізнес буде надалі в тіні, за що ми будемо годувати свою громаду: школи, дитсадки, лікарні? Тому ми стали на цей шлях. Подали необхідні документи для отримання ліцензії і в 2016 Держслужба геології та надр видала нам ці спецдозволи. Зараз в нас на руках всі необхідні документи щоб розпочинати роботу. Зробили проект, геологічну розвідку, закупили відповідну техніку.

У довідці про Right Solution зазначено що це фірма з іноземними інвестиціями

– Так, серед засновників одна компанія іноземна, одна – з України.

Чому ж маючи на руках всі погодження три роки ви не можете почати роботи?

Знайшлися «доброзичливці», яким ми стали «поперек горла». Це ті люди, які хотіли контролювати тіньовий сегмент ринку, перекривали нам дороги. Керував цим процесом скандально відомий народний депутат від Житомирщини Борислав Розенблат. Він лобіював у Житомирській обласній раді позов проти нас до суду. Начебто, що ми незаконно отримали ліцензію, без аукціону. Це не правда, бо ми отримали спецдозволи у відповідності з діючою на той час постановою Кабінету міністрів України. Згодом НАБУ провело спецоперацію. Агент нацбюро «Катерина», передала йому гроші ніби то для судового тиску на конкурентів, тобто на нас. На записі, що здійснив агент, він зізнався що платив прокурорам, суддям щоб по судах загнати нас в кут. Все це зафіксовано. Ну і все це тривало роки, аж до Верховного суду, який прийняв рішення на нашу користь.

– Яку мету переслідував Розенблат, чиї інтереси захищав?

– Безумовно свої, хотів контролювати нелегальний видобуток бурштину в Олевську. Можливо мав партнерів. Я цього не можу сказати.

Чому на вашу думку видобуток бурштину в Україні досі не виведено з тіні?

– Справді, сьогодні цей бізнес майже повністю у тіні – приблизно на 95%. Насамперед такий стан речей вигідний різного роду чиновникам, правоохоронцям. які «годуються» з рук нелегальних копачів. Навіщо їм, щоб прийшла фірма, яка буде працювати легально, платити податки, а їм з цього нічого не буде. Не дуже прагнуть цього і самі «старателі». Ніхто з них не хоче законно працювати.

– Чому?

– Фінансові витрати і ризики, ніхто не хоче їх на себе брати. Їм простіше незаконно піти попрацювати «помпою» і вимити каміння. А тут є ризик втратити гроші. Це ж треба купити ліцензію, вкласти кошти в обладнання, провести розвідку, а в кінцевому результаті нічого на цій ділянці можна й не знайти і прогоріти. Це – лотерея.

– Як виглядає схема бурштинового «покровительства» саме в Олевську. Хто у вас «дахує» незаконний видобуток?

– Якщо говорити про Олевськ, то в нас схеми як такої мабуть нема. Все виглядає доволі банально. Чи не в кожному будинку у навколишніх селах люди займаються незаконним видобутком. В них є «помпа». От вони організовуються в бригаду, беруть цю помпу їдуть на ділянку, вимивають цією помпою бурштин, можливо по дорозі їм трапиться пост поліції, яка їх просто «обілетить». Знайдений бурштин вони потім продають замовникам от і все. Мені видається в ЗМІ бурштиновий бізнес дещо демонізували. Принаймні в нас в Олевську цей процес виглядає так. Заробляють нелегальні копачі також не якісь космічні суми: 10 – 20 тис. грн в місяць, інколи менше. Нажаль, в нас в районі іншої роботи для людей практично нема, тому люди масово займаються бурштиновим промислом.

Ви згадували про «помпи», що ними послуговуються старателі. Розкажіть про ці агрегати. Ну і як взагалі виглядає процес нелегального видобутку?

– Серед місцевих старателів найпопулярніша китайська «помпа», популярна й на базі старого мерседесівського дизельного двигуна, вона потужніша. Бригада приїжджає з цією помпою на ділянку, шукає воду: це може бути рів, чи той самий кратер з водою, під’єднується до води і вимиває бурштин з землі Якщо попадає на бурштин, вода виштовхує його на гору, адже він легший за неї, потім мінерал збирають сачками. Інший тип старателів – копачі. Вони працюють без помп. Копають ями і шукають камінь без води. Є ще й такі, які просто приїжджають з сачками на вже оброблені лунки і пробують виловити каміння, яке недогледіли інші старателі. Маленькі камінчики називають «мінусом». Однак можна натрапити і на кілограмовий камінь і навіть ще більший. За такий можна вторгувати на «чорному ринку» тисячі доларів. Щоправда, такий скарб трапляється дуже рідко, але буває. Проте, це примітивна технологія, яка до того ж завдає чимало шкоди екології та небезпечна для життя. Трапляються і смертельні випадки, краї кратера завалюються і людину затягує у яму, засипає. З розповідей чув, що багато було в Олевську випадків каліцтва від незаконного промислу. Чув і про кількох загиблих.

А як працюватимете ви? Розкажіть про вашу технологію видобутку, яку плануєте впроваджувати?

– Одразу хочу наголосити, ми не будемо розробляти нові карти, вирубувати ліс, тощо. Ми працюватимемо на територіях, які вже понищили незаконні старателі – на їхніх кратерах та ровах. Тут вся справа у технології видобутку. За допомогою «помпи» можна вимити в середньому 30 відсотків каміння, адже старатель працює стихійно дістає лише той бурштин, що потрапляє у струю його апарату. Ми ж підійшли до процесу з наукової точки зору. Провели на виділених нам ділянках георозвідку: пробурили контрольні свердловини та взяли пробу ґрунту. Відтак ми побачили, де і на якій глибині залягає каміння. Окрім того, відрізнятиметься й сам процес видобутку. Він буде не стихійного точкового типу, а кар’єрного. Ми викопуватимемо невеличкий кар’єр, розроблятимемо бурштиновий шар. Це дозволить видобути з ділянки практично весь камінь. Однак, найголовніше: наш процес роботи передбачає повну рекультивацію території. Тобто на відміну від кратерів і ровів, що їх по собі залишають старателі ми залишимо рівненьку територію, засаджену травою. Фактично облагородим те, що вони (ред. – незаконні копачі) тут наробили. Роботи буде приймати спеціальна комісія. Опісля лісництво там насадить ліс.

Мабуть для такого процесу, який ви описали необхідна спеціальна техніка?

– Так. Ми закупили три екскаватори «катерпіллери», бульдозер. Для таких робіт – це найкраща у світі техніка. Також на наше спецзамовлення було виготовлено два миючих міні-заводи. Для коректної роботи такої техніки потрібно врахувати багато нюансів: тип ґрунту, об’єм, інші геологічні умови. Тому ми її замовляли під наші умови. Потужність такого агрегату – від 300 до 500 кубів за зміну. Зараз дозамовлюємо ще третій такий міні-завод. На одну з ділянок провели електричні опори та поставили трансформатор. На іншій мабуть працюватимемо потужним дизельним генератором, адже провести туди струм доволі складно. Загалом на двох ділянках плануємо обробити 25-30 гектарів. Також велика стаття витрат – охорона об’єктів. За понад три роки, що ми судилися нам довелося витратити на це величезні суми. Це постійно діючі мобільні групи з охоронців, які і в день і вночі здійснювали об’їзди, не давали нелегальним старателям заходити на нашу територію.

Скільки людей плануєте взяти на роботу?

– На кар’єрі у Замисловичах буде працювати до 70-ти людей, на ділянці Правобережна – ще стільки ж. Загалом плануємо взяти на роботу до 150 людей з місцевого населення. Всі працюватимуть офіційно. Це приблизно 5 млн грн щорічних відрахувань у вигляді податків для бюджету Олевської ОТГ.

– Усіх цікавлять ринки збуту бурштину. Куди його зараз продають з тіньового ринку. Куди легально збуватимете ви?

– Я не експерт з тіньового ринку бурштину. Володію лише тією інформацією, що є на поверхні. Стосовно нас, ми бурштин наразі не видобуваємо, тож куди його збуватимемо також наперед сказати не можу. Те що знаю щодо «чорного ринку», практично увесь бурштин, який добувають зараз нелегально, викуповують китайці. Його також возили й до Польщі, але з Польщі він також потрапляв до Піднебесної. Китайці тут мають своїх агентів, що займаються скупкою, все налагоджено. В Китаї цей мінерал виведено в ранг якогось культу. Його називають «сонячним камінням». З нього роблять сувеніри, прикраси, релігійні статуетки навіть облицювальну декоративну плитку. Навіть чув, що кладуть під подушку. Також в багатіїв в пошані великі каміння, які після ограновування ювеліром, дарують китайській знаті як предмет особливої розкоші. Ціна залежить як від розміру, так і від кольору. Зокрема знаю, що ціниться наш поліський олевський камінь, що має жовтуватий відтінок. Як вже зазначав, такі каміння можуть оцінюватися й в десятки тисяч доларів. Щоправда за останні кілька років ринок суттєво впав. «Сонячний камінь» подешевшав майже втричі

– З чим ви пов’язуєте таку тенденцію з падіння ціни?

– Мабуть з тим, що ринок є контрабандним. В Китаї останнім часом дуже жорстко карають за порушення закону, там діє і смертна кара. Тому люди, які займаються контрабандою – під великою зоною ризику. Мабуть тому ціна на сонячний камінь впала. Можливо, є якісь інші причини.

«Чорний ринок» і нам, олевчанам, дуже не вигідний, адже каміння скуповують в місцевих людей за безцінь. От коли у нашій державі видобуток бурштину переведуть в законне русло, і його можна буде продавати офіційно, я переконаний, що і китайці купуватимуть його значно охочіше, навіть за вищу ціну, і наша ринкова ціна стане суттєво вищою. Від цього виграють усі: і місцеві громади і наші закордонні партнери.